Skip navigation

Veszélyességi bárcákkal történő megjelölés

Ha a veszélyes árut tartalmazó küldeménydarabokat szállítani akarják, általában veszélyességi és kezelési bárcákkal is meg kell jelölni őket. 

A veszélyességi bárca csúcsára állított négyzet alakú jelkép, mérete a küldeménydarabokon általában 10 × 10 cm-es. Ha a csomagolás ehhez nem lenne megfelelő méretű, lehet kisebb is, de mindenképpen jól láthatónak kell lennie. A kisebb méretű bárca használata a gázpalackok (2. osztály) nyakrészén mindenkor megengedett. 

A bárcák kismértékben fedhetik egymást, de a főveszélyre utaló bárcának és az összes bárcán lévő számnak teljes mértékben láthatónak, illetve a jelképeknek felismerhetőnek kell lenniük.
 

A veszélyes árut jelölő címke tartalma a palackokon

A veszélyes árut jelölő címke megfelel a vonatkozó szállítási előírások (ADR, RID) követelményeinek. A címkén feltüntetett információkat képünk hidrogénpéldája tartalmazza.

Forrás: https://www.messer.hu/documents/20598/482995/Gázpalackok+jelölése_szabvány_4o.pdf/8cbf5028-5871-4a4c-9395-26f59760e2bb alapján

Az ISO 7225:2005 (Gázpalackok – Figyelmeztető bárcák) szabvány szerinti bárcák, amelyeket csökkentett méretben a vállrészre alakítottak ki:

  1. UN-szám
  2. ADR szerinti (UN-számhoz tartozó megnevezés)
  3. Veszélyre és biztonságos használatra utaló mondatok
  4. Veszélyszimbólumok
  5. Az anyag EU-n belüli hivatalos száma
  6. A termék megnevezése a tisztasági fokozat megadásával
  7. A töltet mennyisége
  8. Gyártó, forgalmazó
  9. Gyártói megjegyzés

A járművön (konténeren) elhelyezett bárca méretének legalább 25 × 25 cm-es kell lennie. Ilyenkor nem veszélyességi bárcának, hanem nagybárcának nevezzük.

Ha egy veszélyes árunak nem egy, hanem több veszélye is van, akkor a küldeménydarabokon az úgynevezett fő- és járulékos veszélyek jelzésére több különböző veszélyességi bárcát is el kell helyezni. 

Nyilak elhelyezése küldeménydarabon

A kezelési bárcák a küldeménydarabok kezelésére, illetve rakodására adnak utasítást. A kezelési bárcán az álló helyzetet jelző nyilakat (a fekete és a piros szín egyaránt elfogadott) a küldeménydarab két, egymással szemben lévő függőleges oldalára kell feltenni úgy, hogy a nyilak függőlegesen a helyes irányba mutassanak.

Szám nélküli tábla (küldeménydarabos szállításokhoz – mindkét típusa használható)
Forrás: http://www.bte.hu/files/OKF_ADR_Modszertani_utmutato_2013-04.pdf


A jármű veszélyt jelző táblákkal és nagybárcákkal történő megjelölése

Számozott tábla (ömlesztett és tartányos szállításhoz
Forrás: https://mkogy.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0900003.TV&pagenum=26

Veszélyes áruk küldeménydarabos szállításánál a szállítóegységet elöl és hátul szám nélkül, narancssárga színű, veszélyt jelző táblákkal kell megjelölni.

A tábla szélessége 40 cm, magassága 30 cm, szélei fekete szegéllyel ellátottak, aminek a szélessége 15 mm. A tábla méretével kapcsolatos tolerancia:+/-10%. Indokolt esetben a tábla mérete 30 × 12 cm-ig csökkenthető (például a robbanóanyag személygépkocsival történő szállítása esetén).

A veszélyt jelző tábla: egyrészt figyelmezteti a közlekedés többi résztvevőjét, hogy a jármű veszélyes rakománnyal közlekedik, másrészt nélkülözhetetlen információkat nyújt a katasztrófaelhárító egységeknek baleset, illetve rendkívüli esemény bekövetkezésekor. 

A táblát úgy kell kivitelezni, hogy a jelölés tartós, időjárásálló legyen. A tábla rögzítése 15 perces tűz esetén sem szűnhet meg.

A veszélyes áru ömlesztett szállításakor az áru fontosabb jellemzőire utalnak a veszélyt jelző narancssárga táblán lévő számok.

A veszélyes áru adatai a veszélyt jelző táblán
Forrás: http://csongrad.katasztrofavedelem.hu/letoltes/document/csongrad/document_239.pdf alapján

A tábla felső részében szereplő, az ADR által meghatározott számkombináció – a Kemler-szám – a veszély jellegét mutatja. A tábla alsó részében feltüntetett szám az áru UN-száma.

Ha az első számjegyet megkettőzik, ez azt jelenti, hogy az adott veszély nagyon erős. Ha a számok előtt X betű látható, ez azt jelenti, hogy az anyag vízzel veszélyes módon reagál, ezért az ilyen jármű tüzét vízzel oltani tilos! 

Tartányos jármű, illetve járműszerelvény jelölése
Forrás: http://www.bte.hu/files/OKF_ADR_Modszertani_utmutato_2013-04.pdf alapján