Skip navigation

Különböző állatfajták szállítása

Páratlan ujjú patások szállítása

A lófélék szállítása csak egyszintes szállítóeszközben és kötőfékkel lehet, ha nem egyedi rekeszben van elhelyezve. A kiscsikó szállításakor sem kell kötőféket alkalmazni.

Az egyedi boxokban szállított állat védve van a rázkódástól.

A rakfelület kialakítása szerint osztott terű, amelynek rekeszei merev falúak.

A nagyértékű tenyész-, sport- és versenylovat körültekintő szakszerűséggel kell megkötni.

A nem ivartalanított hímet a nőstény állattól, a felnőtt tenyészkanokat, továbbá a méneket egymástól elkülönítve kell szállítani, kivéve, ha azok a tartás során összeszoktak.
 

A baromfi, a házinyúl és a háziasított madarak szállítása

A kistestű állatokat megfelelően rögzített

  • ketrecben;
  • rekeszben;
  • ládában;
  • kosárban lehet elhelyezni.

A felsorolt szállítóeszközök olyan járművön is elhelyezhetők, amelynek nincs oldalfala.

A kutya és a macska szállítása

Az elhelyezésükre ketrecek, rekeszek, kosarak alkalmasak.

Egyéb emlősök és madarak szállítása

A kisebb testű állatok szállításánál alkalmazott rekeszekben, ketrecekben lehet elhelyezni őket. Nyugtatószereket állatorvos felügyelete mellett lehet használni. A veszélyes emlősöket, madarakat csak jelzéssel ellátott eszközzel lehet szállítani.

A szállítás előtt megfelelő időtartamot kell biztosítani az alkalmazkodáshoz, majd óvatosan kell berakodni a konténerbe és a szállítójárműbe.

A madarakat a szállítás idejére félhomályban kell elhelyezni. Zsúfolt rakodás esetén a madarakat távol kell tartani a konténerfalaktól, hogy a levegő beáramolhasson, szellőztetve a belső teret.
 

Különböző fajú állatok együtt szállítása

A különböző fajú állatok együtt szállítása esetén faj szerint elkülönítve kell elhelyezni őket, elkerülve az ellenséges kölcsönhatást. 

A szállítóeszközön az állatokat korcsoportonként elkülönítve kell tartani. Kivételt képez, ha anyaállatot együtt szállítanak a kicsinyével.
 

Egyéb gerinces állatok szállítása

A túlzottan magas és alacsony hőmérsékletingadozás kialakulását el kell kerülni megfelelő szellőzéssel, hőmérséklet-szabályozással. A szállítás fajszükségletnek megfelelő konténerben lehetséges, férőhely és a víz, oxigén utánpótlásának biztosításával. 

Az állatszállító járművön szállítható állatok mennyiségét, a férőhelyeket az úgynevezett rakodási sűrűség (testtömeg függvényében az egy állatra jutó alapterületet) határozza meg, amit az érvényes rendelet melléklete tartalmaz (az Európai Unió Tanácsa 2005/1/EK rendelete VII. fejezet).