Skip navigation

4.2 Az élő állat elhelyezése szállításhoz

Tanulási útmutató

Cél: A lecke célja, hogy ön megismerje az élő állatok szállításra átvételének és az elhelyezésük szabályait. 

Követelmény: Ön akkor sajátította el megfelelően a tananyagot, ha képes az élő állatok szakszerű elhelyezésére szállításhoz, és kötelezőnek tartja és betartja az érvényes jogszabályokat, előírásokat. Önállóan, felelősségteljesen végzi az élő állatok közúti szállítását. 

Javasolt tanulási idő
A tananyag elsajátításához körülbelül 4 × 45 percre lesz szüksége.

Kulcsfogalmak

  • A gépjármű kialakítása
  • Légáram, levegőminőség
  • Páratlan ujjú patások szállítása
  • Szárnyasok szállítása
  • Kutya szállítása
  • Emlősök szállítása

Az élő állat szállításakor nem tárgyak vannak a raktérben, amelyek rögzítés után nem változtatják meg a helyüket. Ezért különösen körültekintően kell az állatokat szállítani.
 

A gépjármű kialakítása

A gépjármű alkalmassá alakításakor azt kell szem előtt tartani, hogy az a fuvarozás során megvédje az állatot az időjárás viszontagságaitól, és ne szenvedjen vagy sérüljön meg. Mindemellett könnyen tisztítható, fertőtleníthető szállítótérrel rendelkezzék, amely teljesen zárhatónak és szökésbiztosnak kell lennie. 

A raktér kialakítása igazodjék az állat természetes helyzetéhez, esetleg fekvőhelyet is biztosítson. A belső tér válaszfalai tegyék lehetővé, hogy a gépkocsi mozgása során az állatok rajtuk támaszkodjanak meg, ne torlódjanak egymáshoz. 

A szállítótér falai és vége elég szilárdak és elég erősek legyenek ahhoz, hogy a szállítandó állatok súlya ne okozzon alakváltozást.

A tető világos színű és szigetelt legyen a hőtükrözés végett. 

A padozatnak, a válaszfalnak, a tetőnek elegendő szilárdságúnak kell lennie ahhoz, hogy a szállítás során az állatok súlyából adódó és a kezelési terhelésnek ellenálljon.

A jármű szállítóterének padozata legyen csúszásmentes, megfelelő szilárdságú és vízszintes az állatok be- és kiterelésekor, az ellátásukkor (megfelelő időközönkénti etetés, itatás); a szállítás teljes ideje alatt. 

A szállítás hézagmentes padlóval és oldalfalakkal lehetséges, ahol az állat testrészei nem szorulhatnak be. 

A szállítótérben megfelelő magasságú, mélységű és szilárdságú, maximálisan három szint a megengedett az állatcsoportok elkülönítéséhez. A rétegeket úgy kell kialakítani, hogy meggátolják az állatok szennyeződését az alacsonyabb szinteken.

A szellőzőnyílások egyenletesen legyenek elosztva a szintek között és a szállítótér hosszában. Szükség esetére az összes szellőzőnyílás legyen bezárható. 

Egyes járművökön létrát helyeznek el az állatokhoz való hozzáférés, ellenőrzésük és a róluk való gondoskodás megkönnyítése érdekében.
 

A megfelelő légáram és levegőminőség fenntartása

A gépkocsi szállítótere – kialakításánál fogva – megfelelő légtérrel rendelkezik, így a szellőzés az egész út alatt biztosítható. Azonban figyelembe kell venni a szállított állatok faját, fajtáját és testsúlyukat, hogy elegendő hely legyen számukra, akár rekeszekben akár szinteken szállítjuk őket.

A járműnek mind passzív szellőztető eszközzel (azaz szellőzőnyílásokkal), mind mechanikus szellőzéssel (azaz ventilátorokkal) kell rendelkeznie. Követelmény, hogy a szállítás során a szellőztetés megfelelő legyen az állatok számától és az időjárási viszonyoktól függően is. Az állatok rekeszterében a szellőztető rendszer képes fenntartani a hőmérsékletet 5 °C és 30 °C között.
 

Az állatok elhelyezése

Az állatszállító járművön való elhelyezést befolyásolja az állat fajtája, testtömege, a szállítóeszköz típusa és a férőhelyszükséglet.

Az állat szállításra való elhelyezése akkor lehetséges, ha fizikai és egészségi állapota alkalmas a szállításra; továbbá annak azonosítása és nyilvántartása az egész út alatt biztosítva van.

Az állatot meg kell kötni, vagy rekeszben, ketrecben, konténerben kell elhelyezni a szállítás alatt. 

A szállított állat megkötésére használt kötél vagy egyéb pányvázó eszköz megfelelő hosszú és szakítószilárdságú legyen. Az állat lekötését úgy kell végezni, hogy az le tudjon feküdni, képes legyen inni, enni, és ne sérüljön meg. Az állatot szarvánál vagy orrkarikánál fogva megkötni tilos.

A szellőzést a rekesz rései vagy az erre szolgáló felszerelése biztosítják. A rekesz rendelkezik közvetlen bejárattal, hogy a szállítás alatt etetni és itatni lehessen.